Tarja překvapila Olomouc svým adventním vystoupením!

Ve dnech 3., 4. a 5. prosince vystoupila v kostele Panny Marie Sněžné finská zpěvačka TARJA. Všechny tři koncerty bylo dlouho dopředu vyprodané. Dramaturgie koncertu „Ave Maria Christmas Tour“ šla ke kořenům adventního času a dokázala posluchače inspirovat pro hlubokou přípravu na vánoční svátky. V Olomouci vůbec poprvé tak mohli posluchači v České republice zhlédnout toto jedinečné adventní představení, které se neuskutečnilo v žádném jiném českém městě. Olomouc si zpěvačka vybrala na základě své návštěvy v roce 2013, kdy zde vystoupila a byla oslovena historickou a duchovní atmosférou města, což zdůraznila i při svém vystoupení v chrámu Panny Marie Sněžné.

Legendární Tarja Turunen nás opět přesvědčila o svých kvalitách. Místem konání se stal nádherný a s akusticky výbornou atmosférou kostel Panny Marie Sněžné, který umocnil duchovní zážitek!“ řekl k hudební události roku Josef Kořenek z pořádající agentury. Předvánoční vystoupení první zpěvačky Nightwish, která je již řadu let na úspěšné sólové dráze, mohli dosud vidět jen lidé v Německu a Finsku.

Pro velký úspěch další představení!

Původně jsme počítali s jedním vánočním koncertem. Ale zájem byl tak velký, že se za 10 dnů první koncert beznadějně vyprodal. Proto jsme jednali s managementem, kterému se podařilo posunout další vystoupení v Rumunsku a v Německu a přidělit nám další termín. Když se enormní zájem posluchačů zopakoval i při druhém termínu, zkusili jsme požádat o další, třetí termín vystoupení Tarji v Olomouci. Asi i vzhledem k jejímu vztahu k Olomouci nám bylo vyhověno a Tarja odehrála tři vyprodané koncerty v Olomouci,“ dodal Kořenek. Řada posluchačů byla možná trochu překvapena, protože se jednalo výhradně o skladby duchovních autorů, které navazovaly na její vydanou desku Ave Maria, která obsahuje 10 písní Ave Maria od různých skladatelů. Na koncertě zaznělo Ave Maria od čtyř vybraných autorů….P. Pavel Šupol, který koncerty uváděl, řekl, že celý koncert byl pro něj modlitbou….

Finská hvězda, která dobyla svět

Tarja Turunen pochází z finského města Kitee a zpěvu se věnuje od raného dětství. Vystudovala klasický zpěv, kterému se svým způsobem věnuje dodnes. S kapelou Nigthwish vydala v roce 1997 album kombinující rock a klasickou hudbu. Od roku 2005, kdy opustila Nightwish, se úspěšně věnuje sólovému zpěvu, zatím vydala pět sólových alb, která mají úspěch napříč kontinenty. A jak sama Tarja charakterizuje svou hudbu?

Jsem lyrický soprán a pěveckou kariéru dělám jak v klasické, tak v rockové hudbě. Radši bych jednoduše řekla, že jsem „zpěvačka“. Hudební styl mých alb je rockový, ale povahou je to spíše kinematografický, symfonický rock,“ uvedla zpěvačka při rozhovoru během poslední návštěvy Olomouce.

Fotogalerie zde

IMGL2585