Na Velehradě se chystají 25. Dny lidí dobré vůle

Ve dnech 4. a 5. července ožije Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Letošní oslavy se zaměří na připomenutí 75. výročí vydání pastýřského listu Hlas čs. biskupů v hodině velké zkoušky. Jeho vydáním začalo v naší zemi omezování svobody komunistickým režimem a pronásledování nejen církve. Na jeho konci je smrt 33 katolických kněží z Moravské provincie, internace biskupů a uvěznění všech, kteří byli režimu nepohodlní.

Dny lidí dobré vůle budou zahájeny Modlitbou za vlast, která je organizována ve spolupráci s Armádou ČR. Mezi účastníky jsou političtí představitelé státu, hasiči, zdravotníci, policisté a široká veřejnost. Přímý přenos zajišťuje televize NOE.

Večer lidí dobré vůle

Ve čtvrtek 4. července, v předvečer státního svátku České republiky Dne slovanských věrozvěstů, se uskuteční benefiční koncert Večer lidí dobré vůle. Hudební hostitel Jiří Pavlica s Hradišťanem si na velehradské pódium pozve řadu zajímavých hudebních hostů –  kapelu Jelen, Javory Beat s Hanou a Petrem Ulrychovým, Viki Olejárovou, Folk Team a rodinu Kolčavových. Doprovodí je Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou dirigenta Stanislava Vavřínka, Sbor Stojanova gymnázia Velehrad, Akademický sbor Žerotín a Slovácký orchestr mladých.

Výtěžek z koncertu poputuje na Konto lidí dobré vůle. Peníze dostane spolek Vstaň a choď, který sdružuje a duchovně provází lidi s tělesným handicapem, Blízko nás, z. ú., šest rodin z moravského mikroregionu Oldřichovice-Napajedla-Zlámanec-Topolná pečující o děti s těžkou formou autismu, a Nadační fond ADIUVARE.

Program pro všechny

Během odpoledne 4. července se koná na Velehradě program Mladí fandí Velehradu. Nejen náctiletí návštěvníci se mohou těšit na hudební vystoupení, rapery, mrštné parkouristy, soutěže o hodnotné ceny, kavárnu nebo fotokoutek. Podruhé také proběhne zážitkovo-sportovní soutěž týmů O pohár tatíčka Stojana. Odpoledne vystoupí oblíbení rapeři TowMeot a violoncellista Petr Špaček. Chybět samozřejmě nebude ani stálice programu pro mladé – parkouristi ze skupiny Improve Yourself pod vedením Luba Bauma. Ti si jako každoročně připravili parkourové workshopy, dechberoucí vystoupení a soutěže.

Dále proběhne v rámci čtvrtečního velehradského programu tradiční Mezinárodní setkání vozíčkářů, dětský program Velehrad dětem s vystoupením Michala Nesvadby, vzdělávací seminář pro rodiny, fotografický workshop s Vítem Šimánkem, Soutěž ve fotbalových dovednostech, Ruční přepisování Bible, celá řada zajímavých výstav, vernisáží a aktivit pro děti.

Národní pouť Velehrad 2024

Cyrilometodějské slavnosti 2024 vyvrcholí v pátek 5. července v 10:30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní mší svatou. Hlavním celebrantem bude J. Exc. Mons. Josef Nuzík,

arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Kazatelem pak bude J. Exc. Mons. Jude Thaddeus Okolo, arcibiskup a apoštolský nuncius.

Od 12:30 do 15:00 proběhne koncert dechové muziky a bude připraven také program pro děti. Organizátoři očekávají přítomnost řady krojovaných účastníků. Registrace pro krojované zde.