Večer lidí dobré vůle vynesl téměř půl milionu korun

Ve dnech 4. a 5. července ožívá Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Letošní ročník je však jiný. Po dvaceti letech jsou velehradské Dny lidí dobré vůle bez davů a stánků, které k nim neodmyslitelně patří. Celý areál byl z důvodu kapacitních opatření uzavřen. Benefiční koncert i slavnostní bohoslužba se konají v režimu pozvaných s místenkou. Atmosféře místa to ale na kráse neubralo, naopak to bude výjimečný ročník.

„V letošním omezeném režimu jsme na sobotní koncert a nedělní bohoslužbu pozvali zástupce jednotlivých organizací z 1. linie, a to jak profesionály, tak dobrovolníky. Protože se jedná i o státní svátek, pozvánku dostali také představitelé státu. Ale nejvíc míst bylo určeno veřejnosti, která se hlásila přes registrační formulář na našem webu. Byli mezi nimi lidé z první linie, pravidelní poutníci i lidé dobré vůle, pro které jsou Dny lidí dobré vůle událostí blízkou jejich srdci,“ uvedl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Večer lidí dobré vůle vynesl téměř půl milionu korun

Na benefičním koncertu, kterému předcházela Modlitba za vlast, se představili ti, kteří svou běžnou činností pomáhali lidem zasažených pandemií. Vietnamská komunita se zapojila do šití roušek pro zdravotníky a na dveřích a výlohách desítek restaurací, obchodů s potravinami a večerek se pak objevila červená srdce. Symbol, který zval dovnitř pracovníky záchranných složek a říkal jim, že za vybrané zboží nemusejí platit. Přestože už srdce jako jeden ze symbolů, které pandemii provázely, na řadě míst vybledla, štědrost a ochota pomáhat zůstala. Třeba pan Thanh, který provozuje večerku, plánuje až do konce pandemie rozdávat lidem roušky zdarma.

Řád Milosrdných bratří pomáhal po celou dobu pandemie svým nemocnicím v zahraničí – především v Itálii a Španělsku. Posílal tam ochranné pomůcky, které nakupoval jak v Česku, tak v zahraničí. Zpočátku za své peníze, které byly určené na rekonstrukci budov v areálu kláštera, později nákupy financoval z peněz, které se sešly ve sbírce uspořádané na pomoc nemocnicím. Milosrdní bratři dnes působí na všech kontinentech, kde provozují nemocnice – pomoc proto směřovali právě tam. „Musíme a je naší povinností pomáhat a nedržet peníze zbytečně, když nestavíme. Koronavirus nám trošku rozházel karty, každopádně v rekonstrukci pokračujeme a pán Bůh se postará,“ odpověděl na dotaz, co bude s plánovanou rekonstrukcí, převor kláštera Martin Richard Macek.

Kdo vystoupil na velehradském pódiu

Hudební hostitel Večera lidí dobré vůle Jiří Pavlica s Hradišťanem si na velehradské pódium pozval Miroslava Žbirku, Slovácký komorní orchestr, sólisty Filharmonie Bohuslava Martinů, děti základních a uměleckých škol a vokální sbor studentů Stojanova gymnázia Velehrad. Vystoupení žáků základních uměleckých škol bylo také součástí letošního ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open. Výtěžek z Večera lidí dobré vůle 2020, který činí 470 000 Kč, poputuje na pomoc lidem, kteří kvůli koronavirové pandemii přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb. Vybrané peníze budou použity na přímou pomoc lidem v nouzi, v kritické životní situaci, dětem a matkám s dětmi, těžce nemocným, lidem bez domova, opuštěným nebo starým lidem. Sbírku organizuje Charita ČR.

Kdo jsou pozvaní lidé z první linie?

● Studenti medicíny Karlovy Univerzity s rektorem Karlovy Univerzity profesorem Zímou, kteří se nabídli pracovat v první linie mezi vůbec prvními.

● Pracovníci Charity ČR a dalších neziskových organizací, kteří pracovali v domovech pro seniory, působili také jako dobrovolníci a zajišťovali nákupy či přinášeli potřebné léky seniorům.

● Zástupci Branných oddílů České Republiky, kteří jezdili podporovat vojáky a policisty na hranici se Slovenskem, kam jim vozili občerstvení či domácí buchty.

● Zástupci dobrovolných hasičů.

● Zástupci armády, kteří sloužili na hranicích i v uzavřených regionech.

● Zdravotníci z infekčních oddělení Nemocnice Agel Prostějov, kteří měli na starosti i největší uzavřené oblasti v ČR Litovelsko a Uničovsko, a z infekčního oddělení nemocnice v Uherském Hradišti.

Národní pouť Velehrad 2020

Dny lidí dobré vůle 2020 vyvrcholí zítra v 10.30 na nádvoří před bazilikou Mší svatou za národ. Hlavním celebrantem bude Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský, kazatelem kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský, primas český. Koncelebrovat budou čeští a moravští biskupové. Mši je možno sledovat v přímém přenose na ČT2 nebo na vlnách Českého rozhlasu.