Večer lidí dobré vůle – Velehrad 2013

IMGS2148V 19.30 začal na pódiu před bazilikou tradiční a generacemi oblíbený Večer lidí dobré vůle. Koncertem prováděli Pavel Kříž a Barbora Černošková. První den slavností navštívilo Velehrad na 18 tisíc lidí a výtěžek činí 1 826 484 korun českých.

Koncert v přímém přenose odvysílala Česká televize a Český rozhlas Radiožurnál. Mezi hosty se objevili například prezident ČR Miloš Zeman, předseda vlády Jiří Rusnok, předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslava Němcová, dlouholetá patronka Dnů lidí dobré vůle Livia Klausová nebo kardinálové Dominik Duka a Miloslav Vlk. U příležitosti cyrilometodějského jubilea přijel na Velehrad papežský legát Josip Bozanić. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák celé Dny lidí dobré vůle zaštítili a na slavnostním koncertu tak nemohli chybět.

Letošní slavnostní koncert zahájilo hromadné vypuštění balonků, které doslova ozdobily velehradské nebe. Za netradičním projektem „Balónkem na pomoc“ stojí Adopce nablízko. Výtěžek z prodaných balonků přispěje na náklady spojené s vysláním dobrovolníků na mise v zahraničí, které se pohybují v řádech desítek tisíc korun na jednoho dobrovolníka.

Během slavnostního večera vystoupili na velehradském pódiu významní interpreti vážné hudby z různých koutů Evropy – renomovaná koncertní pěvkyně Simona Houda-Šaturová ze Slovenska, italský barytonista Franco Vassallo a mezzopranistka Kai Rüütel z Estonska. Domácí hudební scénu pak zastoupil hostitel Dnů lidí dobré vůle Jiří Pavlica s Hradišťanem, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka a významný barytonista Roman Janál.

Výtěžek z dárcovských SMS zpráv se letos vyšplhal na úctyhodných 1 826 484 korun a rovným dílem si je rozdělí tři předem vybrané projekty. Pro rok 2013 to jsou: Adopce nablízko, České katolické biblické dílo a Nadační fond ADIUVARE.