V neděli 24. dubna, v předvečer Velikonočního pondělí, proběhlo v Uherském Hradišti ve Vinohradské ulici Velikonoční putování Vinohradskou ulicí. Součástí programu pro děti i dospělé byl krom jiného také pokus o zápis do České knihy rekordů, který byl úspěšně překonán. Velikonoční „Putování“ již podruhé organizovala uherskohradišťská Nadace Děti-kultura-sport ve spolupráci se slováckým týdeníkem DOBRÝ DEN S KURÝREM a městem Uherské Hradiště.
Program pro malé i velké
Velikonoční putování odstartovalo ve 14 hodin dětským programem, který vyvrcholil v 15 hodin vystoupením dětmi oblíbeného Michala Nesvadby. Krom něj se děti bavily klauniádou, řešily hlavolamy, hrály hry s velikonoční tematikou, procházely naučnou stezkou s překvapením a jako dárek dostaly nafukovací balonky.
Ani dospělí se na Velikonočním putování Vinohradskou ulicí nenudili. Připraven pro ně byl jarmark lidových řemesel, výuka malování kraslic, pletení a prodej žil, výstava velikonočních beránků, vystoupení folklorního souboru Kunovjan a mnoho dalšího. V soutěži o nejkrásnějšího velikonočního beránka se opět hrálo o zájezd do Říma a agentura Dobrý den z Pelhřimova dohlédla na pokus o překonání rekordu.
Byl k vidění největší zajíc
V rámci Velikonočního putování Vinohradskou ulicí padl český rekord. Olomouckým cukrářkám se podařilo upéct největšího velikonočního zajíce, který bude zapsán do prestižní České databanky rekordů. „Pokus se vydařil, velikonoční zajíc vážil 169,9 kilogramů,“ uvedl Michal Jurečka, komisař z agentury Dobrý den Pelhřimov, který na celý rekord dohlížel. Zajíc tak překonal loňského beránka, který vážil 158,15 kilogramů.
Zajíc v číslech
Na výrobu rekordního zajíce bylo spotřebováno 72,8 kg piškotu, 52,5 kg krému, 23,8 kg marcipánu, 20 kg marmelády a 0,8 kg kokosu. Zajíc je zásluhou pěti cukrářek, které odvedly celkem 126 hodin práce. Zajíc byl dlouhý 177 cm, široký 78 cm a vysoký 104 cm. Ležel na trávníku širokém 82 cm a vysokém 3,5 cm.
Upekla beránka a pojede do Říma
Nechyběla ani výstava velikonočních beránků, která byla výsledkem soutěže o nejkrásnějšího velikonočního beránka. Do soutěže zapojily své výtvory téměř tři desítky lidí. Všem vystaveným beránkům požehnal farář Jan Turko z Římskokatolické farnosti v Uherském Hradišti. Vítězkou soutěže se nakonec stala paní Markéta Němcová z Kunovic, která tak z rukou tiskové mluvčí holdingu SYNOT Magdy Pekařové převzala poukaz na zájezd do Říma pro dvě osoby v hodnotě 25 000 korun českých. „Beránka jsme pekly spolu s dcerou a řekly jsme si, že s ním zkusíme štěstí v soutěži. Rozhodly jsme se pro výrobu beránka klasického – bílého tak, jak ho pekly už naše babičky. Vůbec jsem nedoufala, že vyhrajeme, je to pro mne velice milé překvapení,“ prozradila šťastná výherkyně, která do Říma pojede spolu s dcerou.
Obří kraslice
I pan Antonín Hájek má svůj rekord. Podařilo se mu vyrobit ze dřeva největší velikonoční kraslici, která byla v rámci Velikonočního putování Vinohradskou ulicí vystavena. Je vylévaná horkým cínem, váží 61,5 kilo a je vysoká 103, 7 centimetrů. Do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově byla předána v roce 2006. „Pan Hájek je mimo jiné držitelem Ceny Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby, a proto jsme rádi, že přijal naše pozvání a podpořil projekt, který se snaží připomenout lidové zvyky,“ uvedla Magda Pekařová, mluvčí holdingu SYNOT.
Víno, dobré jídlo a cimbálová muzika
Až do pozdních hodin byly návštěvníkům otevřeny mařatické vinné sklepy a venkovní posezení s bohatou nabídkou místních specialit, vše vyzdobeno ve velikonočním duchu. O tu správnou slováckou atmosféru se postaralo hned patnáct cimbálových muzik a folklorních souborů. Návštěvníky vozil zdarma vinařský vláček.
Velikonoční putování slavilo svou velkou premiéru v loňském roce. Je jarní obdobou již tradičního podzimního projektu Putování Vinohradskou ulicí, který je součástí Slováckých slavností vína a otevřených památek.