V Olomouci zazpívala Tarja Turunen

V úterý 17. prosince vystoupila v kostele Panny Marie Sněžné světoznámá finská zpěvačka Tarja Turunen se svým vánočním koncertem „Christmas Together“. Zazněly známé vánoční písně a koledy, včetně Ave Maria.

Rocková, operní a metalová zpěvačka si pro Českou republiku připravila vánoční set plný tradičních písní za speciálního doprovodu violoncella, kláves a kytar. V tomto složení vystoupila Tarja vůbec poprvé.

Tarja vystupuje v Olomouci každý rok a po loňském beznadějně vyprodaném koncertě letos přidala další v Hradci Králové, Ostravě a ve Zlíně.

Kdo je Tarja?

Tarja Turunen pochází z finského města Kitee a zpěvu se věnuje od raného dětství. Vystudovala klasický zpěv, kterému se svým způsobem věnuje dodnes. S kapelou Nigthwish vydala v roce 1997 album kombinující rock a klasickou hudbu. Od roku 2005, kdy opustila Nightwish, se úspěšně věnuje sólovému zpěvu. Zatím vydala pět alb, která mají úspěch napříč kontinenty. V roce 2015 zavítala do Olomouce a vyprodala hned tři adventní koncerty. Olomouc se tehdy stala jedinou českou zastávkou během jejího „Ave Maria Christmas Tour“. V roce 2017 pak během pár dní vyprodala vánoční koncert, takže se přidával další. I ten byl brzy beznadějně vyprodaný.

Unikátní mechanický betlém

V Galerii Šantovka je k vidění unikátní betlém s pohyblivými figurkami lidí a zvířat. Atraktivní supermoderní formou má připomenout duchovní význam Vánoc i mladé generaci. Betlém obsahuje zároveň i prvky odkazující na tradice a historii Olomouckého kraje a připomíná památku arcibiskupa Rudolfa Jana, jedné z nejvýznamnějších postav dějin Olomouce, po němž nese také název. Druhou osobností, jejíž figurku v betlémě najdeme, je i Tarja Turunen, která si město Olomouc doslova zamilovala.