V Olomouci zahráli legendární Spirituál kvintet

V úterý 14. dubna proběhl v kostele Panny Marie Sněžné koncert české folkové legendy Spirituál kvintet. Koncert byl součástí nabitého programu třetího ročníku projektu PASCHALIA OLOMUCENSIA, který oživuje kulturu v Olomouci.

Koncert byl vyprodaný a atmosféra v kostele byla neopakovatelná. Je vidět, že první česká folková skupina je stále v kurzu,“ uvedl za pořadatele Josef Kořenek. Koncert ukončil letošní kulturní program PASCHALIE OLOMUCENSIE. Ale až do 26. dubna je v kostele sv. Michala k vidění výstava fotografií Člověk a víra.

SPIRITUÁL KVINTET

První česká folková skupina vznikla v roce 1960 jako Spirituál kvintet. Nedlouho poté se mužské kvarteto rozrostlo o něžné pohlaví a přejmenoval se na Spirituál kvintet. Název zůstal i přes různé počty členů. Spirituál kvintet vystupuje přes půl století a za sebou má spoustu významných mezníků. Jedním z nich je například vystoupení s americkým folkovým zpěvákem a politickým aktivistou PeteSeegerem. 17. listopadu 1990 hráli také při setkání prezidentů Václava Havla a George W. Bushe na Václavském náměstí. Oba prezidenti tehdy vystoupili na pódium a zpívali společně se skupinou. Spirituál kvintet hrál i při mnoha dalších návštěvách prezidentů a prvních dam.

PASCHALIA OLOMUCENSIA

Oživuje kulturu nejen v samotném městě, ale i v celém Olomouckém kraji. Díky některým projektům ho navíc spojuje s dalšími významnými evropskými metropolemi. Projekt navazuje na historické a kulturní tradice našeho regionu, rozvíjí je a přispívá tak k historické kontinuitě a propojení se současností. Bližší informace na www.paschaliaolomucensia.cz.