V Olomouci začíná Paschalia Olomucensia

Ve dnech 10. dubna až 30. dubna 2017 proběhne v Olomouci již pátý ročník uměleckých performancí souvisejících s paschálním cyklem Paschalia Olomucensia, který přiblíží duchovní a kulturní hodnoty Evropy a současně připomene nový státní svátek České republiky, jímž je Velký pátek. Projekt, který zaštítil olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner a primátor statutárního města Olomouce doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., nabídne nejen unikátní čtyřiadvacetihodinové Čtení Bible, které se v Olomouci stává tradicí…

„Paschalia Olomucensia si za dobu své existence našla své stálé místo v kulturním kalendáři a tradičně obohacuje duchovní dění ve městě v období hlavních křesťanských svátků. Cením si toho, že se projekt každoročně proměňuje, přináší novinky a zároveň udržuje kulturní tradice i historické souvislosti,“ uvedl primátor Olomouce Antonín Staněk. Nejen Olomoučané se mohou těšit na tradiční čtení Bible po dobu 24 hodin v kapli sv. Jeronýma na olomoucké radnici, tematické výstavy, koncerty nebo promítání filmu.

PROGRAM:

10. 4. 2017 od 17:00 hodin • kaple sv. Jeronýma (1. patro olomoucké radnice)

ČTENÍ BIBLE V PRŮBĚHU 24 HODIN
Čtení Bible 10.4.2017 Výjimečný projekt, který má svůj počátek v Římě, je realizován i v Olomouci. Do čtyřiadvacetihodinového čtení Bible se mohou zapojit všichni občané Olomouce. Čtení Bible se uskuteční ve spolupráci s Českým katolickým biblickým dílem, Římskokatolickou farností sv. Mořice a sestrami Paulínkami. Ze známých osobností se čtení Bible letos ujme Martin Dejdar.

10. 4. – 30. 4. 2017 denně do 17:00 hodin • Křížová chodba, kostel sv. Michala (Žerotínovo nám., Olomouc)

VÝSTAVA P. EMIL JOSEF KAPAUN
VERNISÁŽ 10. 4. 2017 od 19:00 hodin / SPIRITUÁL KVINTET a MARTIN DEJDAR

Výstava velkoformátových fotografií P. Emila Josefa Kapauna, vojenského kaplana s českými kořeny, který v roce 2013 obdržel nejvyšší americké státní vyznamenání Medal of Honor. Projekt chce zdůraznit významné osobnosti a zvýšit hrdost na historii naší země. Rodiče P. Emila Kapauna pocházeli z naší země (Emil Kapaun se již narodil v české osadě Pilsen v USA) a písemné dokumenty si Emil Kapaun psal česky.

14. 4. 2017 od 20:30 hodin • kino Metropol

MLČENÍ, REŽIE MARTIN SCORSESE
Osud skrytých křesťanů v Japonsku připomene film slavného režiséra. Režisér Martin Scorsese se inspiroval stejnojmenným románem japonského katolického spisovatele Šúsakua Endóa. Popisuje zoufalství portugalských jezuitských misionářů ze 17. století, jichž se zmocňovaly pochybnosti tváří v tvář „mlčení Boha“ před utrpením, které dávali japonským věřícím poznat vojenští vládci šógunové. Ti v křesťanství spatřovali ohrožení své moci. V hlavních rolích se představí Andrew Garfield (Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny), Adam Driver (Star Wars: Síla se probouzí) a Liam Neeson (96 hodin, Mezi náhrobními kameny), podle filmových kritiků jeden z nejváženějších herců současnosti.

Vstupné: 140 Kč (Předprodej: kino Metropol, Sokolská 572/25, Olomouc)

24. 4. 2017 od 20:00 hodin • kino Metropol

HUDEBNÍ POCTA EMILU KAPAUNOVI
Tento projekt je složen ze tří hudebních částí. Úvodem zazní akustické písně Ladislava Křížka (největší hity jeho skupiny Kreyson) za doprovodu vynikajících kytaristů Rolanda Grapowa (Německo), Jiřího Raina a Michala Kůse. Druhou část tvoří hudební vystoupení olomouckého sboru Amici Musicae Olomucenses Cantant (AMOC) a vrcholem koncertu bude vystoupení jednoho z nejlepších bubeníků současnosti Mika Terrany (USA), kde zazní skladby vážné hudby propojené s jeho hudebním doprovodem.

Vstupné: od 450 Kč do 590 Kč (Předprodej: síť Ticketportal a kino Metropol, Sokolská 572/25, Olomouc)

Více informací na www.paschaliaolomucensia.cz.

17022279_1947179058847435_1688130526560606047_n