V Olomouci vzdali hold čechoamerickému hrdinovi. Hudbou

V pondělí 24. dubna se v kině Metropol konal závěrečný koncert pátého ročníku projektu Paschalia Olomucensia. Výjimečný hudební program vzdal hold Emilu Kapaunovi, který svůj život zasvětil pomoci druhým. Hrdinný válečný kaplan byl v roce 2013 posmrtně oceněn nejvyšším americkým státním vyznamenáním Medal of Honor. Vatikán zahájil proces jeho blahořečení.

„Je zřejmé, že Emilu Kapaunovi v naší zemi, zemi jeho rodičů a jeho blízkých, něco málo dlužíme. Jak víme, v řadě zemí – v USA, v Německu, v Jižní Koreji jsou po něm pojmenovány školy, vzdělávací zařízení, nemocnice atd. V ČR jsme ho objevili až v roce 2013, kdy obdržel in memoriam nejvyšší americké státní vyznamenání. Proto jsme rozhodli, že to změníme a v rámci Paschalie Olomucensie mu letos věnujeme hned dva projekty – koncert a výstavu,“ uvedl Josef Kořenek, organizátor Paschalie Olomucensie.

Koncert celý letošní ročník zakončil. A to se vší parádou. Největší hvězdou byl Mike Terrana z USA, jeden z nejlepších bubeníků současnosti. „Na první pohled drsný rocker ale překvapuje – věnuje se totiž i sólovému projektu Symfonica, který v sobě pojí bubnování s klasickou hudbou. Mezi jeho oblíbence na poli klasiky patří Dvořák a Beethoven,“ dodal Kořenek. Terranovu hudební všestrannost dokazuje i láska k písním Franka Sinatry. Své umění předvedl i v olomouckém Metropolu, kde společně s ostatními vystupujícími vzdal poctu Emilu Kapaunovi.

Na pódiu se dále představil Ladislav Křížek se svými akustickými písněmi a za doprovodu vynikajících kytaristů Rolanda Grapowa, Jiřího Raina a Michala Kůse. Nakonec vystoupil olomoucký sbor Amici Musicae Olomucenses Cantant, který sklidil velký úspěch od posluchačů.

Hudební pocty se zúčastnily i významné osobnosti, které se ujaly také úvodního slova. Byli to velvyslanec Korejské republiky Jeho Excelence Moon Seoung-hyun, zástupce velvyslanectví USA, vojenský ataše plukovník Mark Wootan, olomoucký primátor Antonín Staněk a generální vikář olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík, v zastoupení olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, kteří společně s panem primátorem projekt zaštítili.