Rapsodické divadlo připravilo Olomoučanům kulturní zážitek

výběrOLOMOUC – V pondělí 15. dubna se v rámci projektu PASCHALIA OLOMUCENSIA uskutečnilo v kapli Božího milosrdenství divadelní představení El Cristo de la Luz. Hry od Julia Zeyera se zhostilo Rapsodické divadlo, které svou tvorbou souzní se stejnojmenným souborem mladých polských studentů, s nimiž svého času účinkoval i Karol Wojtyla (pozdější papež Jan Pavel II.). Hlavní role ztvárnili Martina Pavlíková a Igor Dostálek.

Hra El Cristo de La Luz je komorní pořad slova a hudby „Legenda toledská“ z trilogie „Tři legendy o krucifixu“. Rapsodické divadlo hru nastudovalo jako scénické čtení, při němž vynikne specifická krása Zeyerovy češtiny a dramatická síla textu. Herci předvedli skvělý výkon a publiku předali prostřednictvím své četby veškerou dramatičnost děje. Během představení vše podtrhla reprodukovaná moderní hudba švédského skladatele Joachima Unandera.

PASCHALIA OLOMUCENSIA je první ročník uměleckých performancí. Tato významná olomoucká kulturní událost vznikla u příležitosti 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu a zahájena byla v pondělí 18. března unikátním čtyřiadvacetihodinovým čtením Bible v kapli sv. Jeronýma na olomoucké radnici.