Paschalia olomucensia oživí kulturu ve městě

PASCH.2OLOMOUC – Od 4. do 30. dubna 2014 se v Olomouci uskuteční druhý ročník uměleckých performancí souvisejících s paschálním cyklem. Unikátní kulturní projekt Paschalia olomucensia zaštiťují olomoucký primátor Martin Major a olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner.

Nabitý program

Organizátoři připravili bohatý kulturní program. Už nyní se mohou zájemci těšit na unikátní čtyřiadvacetihodinové čtení Bible, koncerty vážné a chrámové hudby v podání Wallingerova kvarteta či Czech Virtuosi, vystoupení Rapsodického divadla s pořadem Démanty a slzy či promítání filmů v kině Metropol. Ty budou celkem dva – Evangelium podle Matouše (velkofilm oceněný cenou Emmy) a Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů. Poslední zmíněný vznikl u příležitosti loňského 1150. výročí příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu.

Čtyřiadvacetihodinové čtení Bible

Celodenní a celonoční čtení z Bible, které má své počátky v Římě, mělo loni u Olomoučanů velký úspěch. „Po dobu 24 hodin, a to včetně nočních a časně ranních hodin, se loni v kapli olomoucké radnice vystřídalo na dvě stovky mladých i těch dříve narozených, studentů i pracujících, věřících i nevěřících obyvatel Olomouce, aby se stali součástí této jedinečné události. Věříme, že letos bude návštěvnost stejně úspěšná,“ uvedl za organizátory Josef Kořenek.

Čtyřiadvacetihodinové čtení Bible začne v kapli sv. Jeronýma na olomoucké radnici ve středu 9. dubna v 17 hodin. Číst se bude několik starozákonních spisů. „Za První a Druhou knihou Mojžíšovou budou následovat obě knihy Samuelovy a obě knihy Královské. Starý zákon je totiž nedílnou součástí křesťanské Bible. Zejména pak Druhá kniha Mojžíšova obsahuje příběhy, které se připomínají a slaví o Velikonocích, židovských i křesťanských,“ dodal Kořenek.

Charitativní putovní výstava

Ve dnech 4. až 30. dubna bude v Křížové chodbě kostela sv. Michala na Žerotínově náměstí k vidění charitativní výstava velkoformátových fotografií Lucie Robinson. Je součástí osvětové kampaně „12 plus 12“, kterou organizuje sdružení DEBRA ČR. To jako jediné v ČR podporuje lidi s vzácným vrozeným onemocněním Epidermolysis bullou, tzv. nemoc motýlích křídel. Patronkou sdružení DEBRA ČR je herečka Jitka Čvančarová, která se zúčastní i olomoucké vernisáže konané v pátek 4. dubna ve 13 hodin v kostele sv. Michala.

Paschalia olomucensia oživuje kulturu nejen v samotném městě, ale i v celém Olomouckém kraji. Díky některým projektům ho navíc spojuje s dalšími významnými evropskými metropolemi. Projekt navazuje na historické a kulturní tradice našeho regionu, rozvíjí je a přispívá tak k historické kontinuitě a propojení se současností.

Bližší informace na www.paschaliaolomucensia.cz.

Kontakt:
PETARDA PRODUCTION a.s.
Kristina Vavríková
tel.: 724 029 902
mail: olomouc@petarda.cz

paschalia_letak_A5_1paschalia_letak_A5_2