Nadace Bezpečná Olomouc slavila narozeniny

OLOMOUC – V neděli 21. září 2014 se od 13 hodin v areálu výstaviště Flora Olomouc uskutečnil již osmý ročník velké preventivní akce s příznačným názvem „Bezpečná cesta do školy“. Záštitu nad tímto prospěšným projektem nese Ivan Langer, olomoucký rodák a zakladatel Nadace Bezpečná Olomouc, která letos oslaví 20. výročí vzniku.

O nadaci

Jsem rád, že Nadace Bezpečná Olomouc, kterou jsem před dvaceti lety založil, přispívá ke zlepšení bezpečnostní situace v Olomouci. Nadace se krom jiného zaměřuje na preventivní programy pro děti, jako jsou výtvarná soutěže Bezpečná Olomouc a Bezpečně na kole, tradiční zářijová akce Bezpečná cesta do školy nebo Nadační den,“ uvedl Ivan Langer.

K dalším záslužným činnostem Nadace Bezpečná Olomouc patří aktivní spolupráce s Městskou policií Olomouc a Policií ČR. Společně jako první nainstalovali v Olomouci kamerový systém, který výrazně zvýšil bezpečnost a snížil kriminalitu ve městě. Díky nadaci dnes také mohou strážníci v Olomouci využívat segwaye, s kterými se rychleji dostanou na špatně dostupná místa.

Bezpečná cesta do školy 2014

Pro děti i dospělé byl na nedělní den 21. září připraven program plný her, soutěží, vystoupení i poučných zážitků. Zástupci složek integrovaného systému přiblížili svou každodenní práci a předvedli policejní, hasičskou a záchranářskou výstroj. Policisté nastínili praktiky užívané při vyšetřování a přivezli i laserovou pistoli. Členové hasičského záchranného sboru ukázali vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel a zúčastněným poskytli základní informace z oblasti požární ochrany (včetně názorné ukázky). Český kynologický svaz se pochlubil dokonalou poslušností svých psích pomocníků. Nechybělo ani každoročně oblíbené zpestření – záchranný vrtulník, hasičská cisternová stříkačka, hasičské auto, sanitka nebo policejní vozidlo a motorka. „To jsou věci, které každoročně lákají děti každého věku. Není nadto sednout si do hasičského auta, nakouknout do sanitky nebo se proletět nad Olomoucí vrtulníkem,“ dodává za organizátory Kristina Vavríková. Novinkou letošního ročníku byla prezentace Horské služby Jeseník, která představila svou práci včetně automobilu, čtyřkolky, materiálů do lavin a lezectví, prezentace Vyšší odborné zdravotnické školy E.P., kdy studenti 3.ročníku předvedli ukázky první pomoci, poradnu poskytování první pomoci apod. a nechybělo také mobilní dopravní hřiště, kde si děti mohly vyzkoušet svou znalost dopravních značek a bezpečného provozu na silnicích. Každý zúčastněný mohl navíc vyhrát některou z lákavých cen v nejrůznějších soutěžích. Cenou největší byl pak již zmíněný let vrtulníkem.

Veletrh volnočasových aktivit

Součástí Bezpečné cesty do školy je také veletrh volnočasových aktivit, který úspěšně doplňuje odpolední program. Rodiče s dětmi se tak mohli nechat na začátku školního roku inspirovat nabídkou více než 30 nejrůznějších zájmových kroužků, které jsou v Olomouci nabízeny. Samozřejmostí byla zajímavá vystoupení prezentovaných volnočasových aktivit a děti si mohly v rámci programu pohladit a pochovat oblíbeného lenochoda Bohouše z olomoucké ZOO.

Projekt Bezpečná cesta do školy má za cíl naučit děti všímat si okolí, vnímat dopravní prostředí a orientovat se v něm, vytvořit správné návyky při pohybu na silnicích a v dopravě, seznámit je s možným nebezpečím a rizikovými oblastmi a vést je k opatrnosti. Výsledkem toho všeho by mělo být výrazné snížení počtu dopravních nehod s účastí dětí.