Na Festivalu vánoční hudby zazní americký gospel i známý hlas Petry Janů

OLOMOUC – Ve dnech 13. až 28. prosince 2015 ožije Olomouc tradičním Festivalem vánoční hudby u sv. Mořice. Letos ho zahájí koncert amerického souboru Nate Brown & One Voice, který se řadí mezi nejlepší gospelové soubory vůbec. Neméně zajímavé bude 18. prosince i vystoupení české legendy Petry Janů.

Cílem Festivalu vánoční hudby u sv. Mořice je navázat na tradici vánočních koncertů v Olomouci a přiblížit občanům duchovní poselství Vánoc, na které se v posledních letech stále více zapomíná,“ uvedl za organizátory Josef Kořenek. Festival nemá jen kvalitní hudební aspekt, ale také se stará o evangelizační a kultivující vánoční čas ve městě Olomouci.

Koncerty i vánoční bohoslužby

Program festivalu je i letos pestrý. Největším lákadlem je slavný gospelový soubor Nate Brown & One Voice z USA, který předvede své umění v neděli 13. prosince během koncertu v kostele Panny Marie Sněžné.

Kdo je Nate Brown?

Nate Brown z Washingtonu DC je jedním z nejrychleji rostoucích gospelových umělců. Jeho hudební výkony mu v rodných Spojených státech amerických přinesly mnoho prestižních ocenění. Nate Brown je nejen dokonalý saxofonista, ale také vynikající sbormistr, který pracoval s takovými osobnostmi, jako jsou Wynton Marsalis, Roy Hargrove, The-late Grover Washington JR atd. Objevil se na pódiích s gospelovými ikonami Donaldem Lawrencem, Hezekiah Walkerem, Mary Mary, VaShawn Mitchellem, Tamelou Mann, Richardem Smallwoodem a s mnoha dalšími. Brownova strhující show unáší publikum na nezapomenutelnou cestu. Společně s One Voice absolvoval během šesti let (2008-2014) několik evropských turné, během kterých mu aplaudovalo nadšené publikum v Itálii, Španělsku, Německu, Švýcarsku, ČR, Holandsku, Francii nebo Anglii. Během jeho energických představení se snaží Nate Brown & One Voice o lepší pochopení inspirativní hudby, kterou nazýváme gospel.

Dobrovolníci si zaslouží ocenění

Součástí festivalu bude také každoroční předání cen Křesadlo dobrovolníkům v Olomouckém kraji. Součástí slavnostního aktu v pátek 18. prosince v hlavním sále Arcibiskupství olomouckého bude vánoční koncert Petry Janů za klavírního doprovodu Karla Štolby. Oceňování dobrovolníků se v Olomouckém kraji koná již popáté.

Na řadu přijde také Svatoštěpánský koncert a  Festival vánoční hudby zakončí varhanní koncert. Během vánočních svátků budou navíc probíhat mše svaté, konkrétně 24. a 25. prosince.

Co je cena Křesadlo?

Cenu Křesadlo každoročně vyhlašuje Dobrovolnická sekce Unie nestátních neziskových organizací. Cena je udělována lidem v Olomouckém kraji, kteří se ve svém volném čase věnují dobrovolnické činnosti. Cílem Křesadla je ocenit dobrovolníky, zviditelnit dobrovolnictví a neziskový sektor, vzbudit v lidech zájem o dobrovolnickou činnost i respekt k těm, kteří ji vykonávají. Mottem Křesadla je: „Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.

Osm vybraných dobrovolníků nominovala široká veřejnost i zástupci organizací a cenu převezmou v těchto oblastech:

  • sociální služby
  • děti, mládež a volnočasové aktivity
  • zdravotnictví
  • ekologické aktivity, spolková činnost
  • humanitární pomoc, rozvojové projekty
  • dobrovolní hasiči

Gospel2015_Brown