Letošní Paschalia olomucensia vrátí do Olomouce dávné tradice

Olomouc – Od 16. března do 26. dubna 2015 se v Olomouci uskuteční třetí ročník uměleckých performancí souvisejících s paschálním cyklem. Unikátní kulturní projekt Paschalia olomucensia zaštiťují primátor statutárního města Olomouce Antonín Staněk a olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner.

Program bude nabitý a už nyní se mohou zájemci těšit na Spirituál kvintet, vystoupení Teátru Víti Marčíka, unikátní projekt celodenního a celonočního čtení z Bible nebo výstavu fotografií Člověk a víra.

Předvelikonoční čas a pašije

Paschalii olomucensii zahájí v pondělí 16. března divadelní představení Teátru Víti Marčíka nesoucí příhodný název Moravské pašije. Tato inscenace je připravena pro předvelikonoční, postní dobu. Stále méně lidí ví, proč se Velikonoce slaví, a slovo „pašije“ začíná být velmi cizí. Tradice pašijí se vytrácejí anebo zůstávají jen v kostelích. Přitom pašije, příběhy o utrpení a smrti Ježíše Krista, mají velkou a bohatou historii. V každé obci se před Velikonoci pašije hrály, zpívaly, ztvárňovaly. A do Olomouce se letos vrátí v osobitém podání Víti Marčíka a jeho divadla.

Vernisáž a následná výstava fotografií

V pondělí 30. března v 16 hodin se za přítomnosti autorů-fotografů a dalších významných hostů uskuteční v Křížové chodbě kostela sv. Michala slavnostní zahájení výstavy velkoformátových fotografií Člověk a víra. Vernisáž hudebně doprovodí Jiří Pavlica a Josef Fojta z Hradišťanu. „Jedná se o výstavu působivých fotografií, na kterých se snoubí hra se světlem v nádherných prostorách českých katedrál se setkáními mládeže a poutěmi do Izraele a Říma. Fotografové na nich uměleckou a dokumentární formou zachytili významné církevní události let 2013 a 2014,“ přiblížil za organizátory Josef Kořenek. Velkoformátové fotografie, je jich celkem 60, přibližují tradice křesťanství a ukazují nejen krásy sakrální architektury, ale také člověka a jeho křesťanský prožitek. Výstava bude otevřená až do 26. dubna, a to denně do 17. hodiny.

Čtyřiadvacetihodinové čtení Bible

Po vernisáži se program přesune do prvního patra olomoucké radnice, kde v kapli sv. Jeronýma začne jedinečné čtyřiadvacetihodinové čtení Bible, které má své počátky v Římě a v uplynulých letech mělo u Olomoučanů velký úspěch. „Po dobu 24 hodin, a to včetně nočních a časně ranních hodin, se loni v kapli olomoucké radnice vystřídalo přes dvě stovky mladých i těch dříve narozených, studentů i pracujících, věřících i nevěřících obyvatel Olomouce, aby se stali součástí této jedinečné události. Věříme, že i letos bude návštěvnost úspěšná a z čtení Bible se stane olomoucká tradice,“ uvedl Josef Kořenek. Čtyřiadvacetihodinové čtení Bible začne v kapli sv. Jeronýma v 17.30 hodin a pokračovat bude až do úterního podvečera. Čtení Bible se uskuteční ve spolupráci s Českým katolickým biblickým dílem, Maltézskou pomocí Olomouc, Římskokatolickou farností sv. Mořice a sestrami Paulínkami.

Spirituál kvintet

V úterý 14. dubna si na své přijdou všichni fanoušci známé skupiny Spirituál kvintet, první české folkové skupiny, která vznikla už v roce 1960. V Olomouci vystoupí v kostele Panny Marie Sněžné v 19 hodin.

Sledujte nás na Facebooku.

banner v jpegu