Dny lidí dobré vůle navštívilo na 53 tisíc lidí

Devatenácté Dny lidí dobré vůle jsou u konce. Slavnostní poutní mše svaté se na Velehradě zúčastnilo přes 30 tisíc nejen poutníků. Středeční benefiční koncert zhlédlo 23 tisíc lidí a výtěžek se vyšplhal na 1,5 milionu korun. Velehradské cyrilometodějské oslavy jsou největší svého druhu u nás a konají se každoročně ve dnech 4. a 5. července.

První den oslav patřil především rodinám s dětmi, pro které byl od ranních hodin připraven bohatý program. Ten vyvrcholil v 19.30 benefičním koncertem Večer lidí dobré vůle, na kterém vystoupili interpreti oslovující jak mladou, tak starší generaci. „Na tomto koncertě je něco zvláštního. Vystupují tady mladí, staří, filharmonie, kytary, cimbálka… A ono to jde dohromady. Protože je tady dobrá vůle,“ řekl přímo na velehradském pódiu olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner, pod jehož záštitou se Dny lidí dobré vůle konají. Mezi letošními vystupující byli Jiří Pavlica s Hradišťanem, kapela Mirai, zpěvák Vašo Patejdl, legendární zpěvačka Hana Zagorová s Boom!Bandem Jiřího Dvořáka, Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka, sólistka Národního divadla v Praze Marie Fajtová a Pěvecký sbor Stojanova gymnázia.

Od půl sedmé ráno včera probíhaly v prostorách baziliky mše svaté a připraven byl i doprovodný program. Mimo jiné byla k uctění vzácná relikvie Svatovítského pokladu – lebka sv. Ludmily.

Během čvrtečního dne byly navíc otevřeny výstavy nejen ve Stojanově gymnáziu. Poutníci měli také příležitost rozšířit Velehradský rukopis a Charita ČR nabídla program pro malé i velké. Až do konce léta je ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje otevřená výstava k 100. výročí vzniku Československa s názvem „Katolická církev a republika – 100 let“. V 15 hodin uzavřela letošní program mše svatá byzantsko-slovanského ritu a hlavním celebrantem byl Mons. Ladislav Hučko, titulární biskup orejský a apoštolský exarcha.