Děti se vydaly na Bezpečnou cestu do školy

1239433_10201403946095006_689575496_nOLOMOUC – V sobotu 14. září 2013 se v areálu výstaviště Flora Olomouc uskutečnil již sedmý ročník velké preventivní akce s příznačným názvem „Bezpečná cesta do školy“. Tento jedinečný projekt zahájil ve 13 hodin Ivan Langer, olomoucký rodák a zakladatel Nadace Bezpečná Olomouc, který nese nad projektem záštitu.

Jsem rád, že Nadace Bezpečná Olomouc, kterou jsem před devatenácti lety založil, přispívá ke zlepšení bezpečnostní situace v Olomouci. V současné době se nadace zaměřuje na preventivní programy pro děti, jako je výtvarná soutěž Bezpečná Olomouc nebo Bezpečná cesta do školy,“ uvedl Ivan Langer.

Nabitý program

Program pro děti i dospělé byl plný her, soutěží, vystoupení i poučných zážitků. Zástupci složek integrovaného systému přiblížili svou každodenní práci a předvedli policejní, hasičskou a záchranářskou výstroj. Policisté nastínili praktiky užívané při vyšetřování a přivezli i laserovou pistoli. Členové hasičského záchranného sboru předvedli vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel a zúčastněným poskytli základní informace z oblasti požární ochrany (včetně názorné ukázky). Český kynologický svaz se pochlubil dokonalou poslušností svých psích pomocníků. Každý si navíc mohl v prostorách výstaviště prohlédnout přistavený záchranný vrtulník, hasičskou cisternovou stříkačku, hasičské auto, sanitku nebo policejní vozidlo a motorku. Samozřejmě nechyběly dětmi oblíbené soutěže o zajímavé ceny a let vrtulníkem!

V průběhu odpoledního programu předal Ivan Langer zástupcům Městské policie Olomouc, Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a Zdravotnické záchranné služby šeky v hodnotě 10 000,- Kč, celkem tedy 40 000,- Kč.

Veletrh volnočasových aktivit

Součástí Bezpečné cesty do školy je také veletrh volnočasových aktivit, který úspěšně doplňuje odpolední program. Rodiče s dětmi se tak mohli nechat inspirovat nabídkou nejrůznějších zájmových kroužků, které jsou v Olomouci nabízeny. Nechyběly ani zajímavé ukázky prezentovaných volnočasových aktivit.

Projekt Bezpečná cesta do školy má za cíl naučit děti všímat si okolí, vnímat dopravní prostředí a orientovat se v něm, vytvořit správné návyky při pohybu na silnicích a v dopravě, seznámit je s možným nebezpečím a rizikovými oblastmi a vést je k opatrnosti. Výsledkem toho vše by mělo být výrazné snížení počtu dopravních nehod s účastí dětí.