ČT Ostrava: Výstava Od televise k televizi začala!

Až do 31. července bude ve Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic výroční výstava usilovat o přízeň návštěvníků. Historie studia ve formě komiksu, ukázky z pořadů, fragmenty dekorací, rekvizity, kostýmy, interaktivní prvky, unikátní technické exponáty – to jsou hlavní důvody, proč by si všichni do Dolní oblasti Vítkovic měli najít cestu. Výstava k šedesátinám ostravského studia začala.

Návštěvníci si mohou vyzkoušet práci s kamerou, klíčování do obrazu, prostřednictvím 3D projekce se projdou současným studiem, rozdíl v technickém vybavení si mohou uvědomit při pohledu na repliku staré hlasatelny, ze které se vysílalo na samém začátku. Rovnou z výstavy mohou poslat fotku pořízenou v jejích kulisách.

675723

Dětem připomeneme v ukázkách pohádky, mohou skládat pexesa nebo si vybarvit kostýmní návrhy v omalovánce. Ti trochu zdatnější si vyzkoušejí dovednostní soutěžní úkoly z Hodiny pravdy. Ti, kteří se budou chtít zdržet déle, si mohou navolit podle svého zájmu delší ukázky z ostravské televizní tvorby a sledovat je na velké obrazovce v prostoru vyhrazeném pro tyto projekce. Historické exponáty nejsou určeny pro jakoukoliv manipulaci. Zapůjčilo je Národní technické muzeum, Historický radioklub československý a některé jsou uchovány přímo v Ostravě. Dnes už jsou první televizory, obrovská studiová kamera, zvukařův magnetofon nebo i starý režijní pult muzejními kusy, které vyvolávají nostalgii starších ročníků a údiv těch nejmladších.

Autor: IBu, Jolanda Pilařová

Text převzat z portálu České televize.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/novinky-ze-studia/60-let-ts-ostrava/326232-vystava-od-televise-k-televizi-zacala/