Bezpečná cesta do školy proběhla již podeváté

OLOMOUC – V neděli 20. září 2015 se od 13 hodin v areálu výstaviště Flora Olomouc uskutečnil již devátý ročník velké preventivní akce s příznačným názvem „Bezpečná cesta do školy“. Záštitu nad tímto prospěšným projektem převzal již od počátku Ivan Langer, olomoucký rodák a zakladatel Nadace Bezpečná Olomouc, která loni slavila 20. výročí vzniku.

Bezpečná cesta do školy 2015

Na šest tisíc dětí a dospělých se zapojilo do připraveného program plného her, soutěží, vystoupení i poučných zážitků. Zástupci složek integrovaného systému přiblížili svou každodenní práci a ukázali policejní, hasičskou a záchranářskou výstroj. Policisté nastínili praktiky užívané při vyšetřování a přivezli i laserovou pistoli nebo robota na zajišťování výbušnin. Členové hasičského záchranného sboru předvedli vyprošťování zraněných osob z havarovaného vozidla a zúčastněným poskytli základní informace z oblasti požární ochrany (včetně názorné ukázky). Český kynologický svaz se pochlubil dokonalou poslušností svých psích pomocníků. Nechybělo ani každoročně oblíbené zpestření – záchranný vrtulník, hasičská cisternová stříkačka, hasičské auto, sanitka nebo policejní auta, segwaye a kola. Děti potěšila také přítomnost lenochoda Bohouše a klokana Emily z olomoucké ZOO. Závěrem dne bylo vylosováno 10 dětí, které soutěžily a vyhrály tak vstupenky do Aquaparku, stolní hry, dárkové předměty od Cinestaru, Zoo nebo Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. A tři největší šťastlivci se mohli proletět záchranářským vrtulníkem nad městem.

Veletrh volnočasových aktivit

Součástí Bezpečné cesty do školy byl také veletrh volnočasových aktivit, který již několik let úspěšně doplňuje odpolední program. Rodiče s dětmi se tak mohli nechat na začátku školního roku inspirovat nabídkou více než 30 nejrůznějších zájmových kroužků, které jsou v Olomouci nabízeny.

Projekt Bezpečná cesta do školy má za cíl naučit děti všímat si okolí, vnímat dopravní prostředí a orientovat se v něm, vytvořit správné návyky při pohybu na silnicích a v dopravě, seznámit je s možným nebezpečím a rizikovými oblastmi a vést je k opatrnosti. Výsledkem toho všeho by mělo být výrazné snížení počtu dopravních nehod s účastí dětí.