Bára Basiková zahájí letošní Festival vánoční hudby

Ve dnech 18. až 29. prosince 2019 ožije Olomouc tradičním Festivalem vánoční hudby u sv. Mořice. Zahájí ho 18. prosince zpěvačka Bára Basiková koncertem s klavírním recitálem. Součástí večera bude také slavnostní ocenění dobrovolníků v Olomouckém kraji Křesadlo 2019.

„Cílem festivalu je navázat na tradici vánočních koncertů v Olomouci a přiblížit občanům duchovní poselství Vánoc, na které se v posledních letech stále více zapomíná,“ uvedl za organizátory Josef Kořenek. Festival nemá jen kvalitní hudební aspekt, ale také se stará o evangelizační a kultivující vánoční čas ve městě Olomouci.
Ocení olomoucké dobrovolníky

Křesadlo je název pro ocenění významných dobrovolníků a v Olomoucké kraji za ním stojí Maltézská pomoc, o.p.s. a Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje. „Hlavním cílem udělování této ceny je ocenit práci dobrovolníků, upozornit na přínos dobrovolnických činností a zviditelni příběhy nezištné pomoci,“ dodal Kořenek. Mottem Křesadla je: „Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.“

Deváté ocenění dobrovolníků v Olomouckém kraji proběhne v prostorách olomouckého arcibiskupství ve středu 18. prosince během koncertu Báry Basikové.
Koncerty i vánoční mše

Ve čtvrtek 26. prosince rozezní chrám sv. Mořice svatoštěpánský koncert J. J. Ryba – Česká mše vánoční „Hej, mistře“, o den později 27. prosince v katedrále sv. Václava zazpívají pěvecké sbory Campanella a Bel canto a konečně v neděli 29. prosince přijde na řadu tradiční varhanní koncert Karla Martínka.

Vrcholem vánočních svátků jsou tradiční bohoslužby. Na Štědrý den se konají tzv. půlnoční bohoslužby neboli vigilie. Bohoslužby se konají ve večerních hodinách v předvečer slavnosti Narození Páně (Boží hod vánoční). Jedna „netradiční půlnoční“, která se uskuteční již v odpoledních hodinách, je určena pro rodiny s dětmi a slaví se v kostele sv. Kateřiny s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem.